haber oku

Kureyşan Ocağı

admin ~ 06 Temmuz 2013 ~ Dünya, Genel, Manşetler, Yazarlar, Yerel Haberler

ehlibeyt-nuru_1305488507KUREYŞAN OCAĞI

 

 

 

 

KUREYŞAN İCAZETNAMESİ’NDEN

Sizsiniz tüm ikram ve cömertliklerin sahibi

Çünkü sizin dedeniz büyük Resül’dü

Sizsiniz kavmin en değerli bineklere binenleri

Çünkü Anneniz o tertemiz Betül’dü

Kur’an gerçektende size indi

Bu ne büyük bir övünç ve şerefti

Siz Kavmin en övgüye layıklarıydınız bilindi

Çünkü Dedeniz Cebraille görüşmek şerefine erişti

Ey defnedilenlerin en hayırlısı

Senin defnedilmenle toprak güzelliklere belendi Ya Muhammed

Canım feda olsun bu kabrin sahibine

O kabirde cömertlik var,

 

Seyyid Haydar Gazi(Kureyş) Seyyid Mahmut Hayrani’nin atasıdır. Düzgün Baba da Seyyid Mahmut Hayrani’nin  tek oğludur. Ocak Mazgirt kazasının Düzgün Baba Dağı civarındaki Büyük Köyü’ndedir. Rivayete göre Moğol istilasıyla başlayan göç sırasında Seyyid Haydar Gazi (Kureyş) Horasan’dan”Güneşin Doğduğu Yer”den çıkarak daha sonra  Hakka yürümüş ve Sır olmuştur. Tunceli, Nazımiye, Mazgirt ve Adıyaman’da Ocağa bağlı Dede’ler, Ocakzade ve Seyyid olan aileler hala ikamet etmektedirler . Halk tarafından Kureyşan Ocağı Dedeleri ruh hastalıklarına şifa bulmak amacıyla ziyaret edilmektedirler. Bu ocağın bir merkezi’nin de Malatya’nın eski Adıyaman mıntıkasında(Recep Bistikan) olduğu ileri sürülmektedir. Tunceli’de başta Kureyşan aşireti olmak üzere Bahtiyarlar, Sisanlar, Erzincan’ın Cibice Boğazı’ndaki Balabanlar, Kuziçan’daki Çarekanlılar, Haydaran, Demenan, Yusufan, Karsan, Alan, Lolan, Şeyhmehmetli aşiretleri ve Koç ve Kalan aşiretlerinin bir bölümü Kureyşan Ocağı’nın talipleridir. Yine bir araştırmada belirtildiği üzere Adıyaman’ın Yayladamı(Göm)köyünde “YARGUCI”Ailesi, Malatya’nın eski Adıyaman birleşme mıntıkasına(Recep Bistikan)göç eden Kureyşan Ocağı Seyyid’leri hala ikamet etmektedir.

İmam Ali’nin doğum yılından (599) başlayarak,İmam Muhammed Taki Evlatlarının 30.Kuşak ölüm Tarihi olan 1998 Yılı arasında 1399 yıl var ve İmam Muhammed Taki Hariç(İmam Muhammed Taki 1.Kuşak Kureyşan Ocağı Soy Başı olarak sıralanmıştır.) dahil edilen 11 İmam ile birlikte elde edilen 41 kuşaktaki yaş ortalaması 34,12’dir.

Abdullah’tan 571 de Hz Muhammed dünyaya geldi. Ebu Talip’ten Hz. Ali 599 da Kâbe’de dünyaya geldi. Hz. Muhammed’den Hz. Fatıma dünyaya geldi. 624 de Hz. Ali Hz. Fatma ile evlendi. Hz. Ali ve Hz. Fatıma’dan İmam Hasan ve İmam Hüseyin dünyaya geldiler. İmam Hasan’dan evlat kalmadı hepsi Kerbela da şehit oldular. İmam Hüseyin’den İmam Zeynel Abidin, İmam Zeynel’den İmam Muhammed Bakır, İmam Muhammed Bakır’dan İmam Caferi Sadık, İmam Caferi Sadık’tan İmam Musa-i Kazım, İmam Musa-i Kazım’ın 37 evladı dünyaya geldi.13 kız 24 erkek. Birinci oğlu İmam Rıza Şah Horasan, İmam Rıza’nın oğlu İmam Muhammed Taki(811), İmam Muhammed Taki’nin oğlu Ali’yyün Naki, İmam Naki’nin oğlu İmam Hasan-ül Ali Askeri Gazi, İmam Askeri’nin oğlu İmam Muhammed Mehdi Sahip Zaman, işte bunlar imamlardır.
Kureyşan Ocağı Silsile olarak Evladı Resul  İmam Muhammed Taki’ye bağlıdır.

Seyyid Haydar Gazi (Kureyş) Seyyid Haydar Gazi (Gaziler Kolu)Moğol tehlikesinden dolayı,Nişabur’dan ayrılıp günümüzdeki İran topraklarında olan “Hoy” kentine yerleşiyor,Kardeşleri Seyyid Ali(Pir Baba İlyas Horasani’nin Babası) ve Seyyid İbrahim Sani(Hünkar Hacı Bektaşi Veli’nin Babası) ile beraber bir süre orada yaşıyorlar, daha sonra Seyyid Haydar Gazi (Kureyş) oğulları ile beraber Anadolu’ya geçiyor yerleştikleri bölgeler Malatya-Adıyaman birleşim noktası Recep ve Bistikan yerleşkesi,Palu ve Dersim(Tunceli)’dir…

 1. 1.İmam Muhammed Taki (811)
  2. Seyyid Musa Araç
  3. Seyyid Muhammed (Nişabur Dergahı Piri 874)
  4. Seyyid Yahya
  5. Seyyid Cafer
  6. Seyyid Hüseyin
  7. Seyyid Ubeydullah
  8. Seyit Abdulgani
  9. Seyyid Muhammed Buhari
  10. Seyyid Kasım Sultan
  11. Seyyid Ali Sultan
  12. Seyyid Muhammed Saltuk
  13. Seyyid Melikşah Saltuk
  14.Seyyid Sarı Saltuk
 2. 15.Seyyid Haydar Gazi (Kureyş ) (1232 Selçuklu Hükümdarı Aladdin Keykubat mühürlü muafiyet ve soy beratı)

16.Seyyid Hasan

17.Seyyid Mahmut Hayrani

18.Seyyid Düzgün Baba

19.Seyyid Haydar

 1. 20.Seyyid Kıl

21.Seyyid Kamil

22.Seyyid Muhammed Ağa

23.Seyit Ali (1489 yılı Tunceli’den Malatya-Adıyaman geçiş noktası yerleşkesi Recep-Bistikan YARGUCI ailesinin ataları)

24.Seyit Mıdır

25.Seyit Özgür

26.Şahin bin Özgür

27.Mehmet

28.Yusuf YARGUCI

29.Ali YARGUCI

30.Hüseyin YARGUCI ( 1998)

 

 

 


Etiketler: , , , , , ,

habere yorum yapın

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.